Emoji Nedir ?

Bu konu hakkında yazmayı nasıl daha önce düşünmedim, diyorum kendime. Çünkü benim de az biraz bu emojilerle alakalı problemim yok değil. Önce şöyle başlayayım, “Emoji ne be” derseniz şayet: hani şu gülen surat, ağlayan kedicik ifadeleri var ya onlar arkadaşlar. Gerçi ben en çok gözlerini kapatan maymun emojisini seviyorum. “Çik titli diğil mi yiiiii!”
Tarihçe kısmına gelecek olursak; bu ifadeler yeni değil bence. 1990’lı yıllarda Japonya’da çıkmış, daha o zamanlar ben yokmuşum. Daha sonrasında ise ciddi bir teknoloji gelişimi ile birlikte ortaya çıkan telefon uygulamaları, sosyal ağlarla da birlikte bu emojiler epey gelişti. Hatta App Store’da “Emoji” adlı uygulama var, daha n’olsun!
Peki, niye kullanıyoruz? Size hiç oldu mu bilmem, bir arkadaşımla konuşurken gülücük koymayı unutmuşum ve o bana “Hayrola, kızdın mı?” gibi bir şey yazdı. Yani artık konuşma halinde gülücük koymadan, hele ki sonuna nokta koyarak yazışıyorsak kesin kızmışız manasına geliyor –ki bence de böyle.- Duyguların ifade edilmesinde kolay bir yöntem olarak görülmesi de bu emojileri kullanım oranını artırıyor.
Bazense emojiler yanlış anlaşılıyor. Mesela; “:/” ifadesinin kullanım yerine göre anlam değiştirdiğini söylemem gerek. Bana göre bu ifade “asık surat” manasına geliyor, başkasına ise “kızgın surat” manasına bile geliyormuş. Ona göre arkadaşlar kullanırken dikkat edin.
Ben “:)” ve “;)” ifadelerinden nefret ediyorum. Neden, niye tam olarak belirsiz de olsa arada gülücük ifadesi kullanma zorunluluğum olmuyor değil. Böyle durumlarda “(:” şu ifade en azından daha yapılabilir geliyor. Hatta WhatsApp’da ki tüm o gülücük emojilerine olan nefretim, gittikçe azaldı. Artık onları da kullanıyorum, daha doğrusu kullanmak zorundalığı diyelim.
En fazla hangi emoji popüler diye bakmışlar, birinci sırayı Kalp işareti almış. İkinci sırayı ise gözünden yaş çıkan eğlenen ifade olmuş(Bu nasıl bir tanımdır) Sizinde gözünüzden yaş çıkartacak kadar eğlendiren insanlarınız olsun, kendinize hoş bakın.

Bir önceki yazımız olan Üvey Kızını Sitede Sohbet yaparken Yakaladı Kalbinden Bıçakladı! başlıklı makalemizde Bursa haber, chat ve facebook hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
Sizin bir script,virus ya da zararli bir yazilim olmadiginizi, asagidaki kodu dogru girerek yapacaginiz yorum ile anlamis olacagim. Guvenlik geregi yapilan bir uygulamadir. Girmeniz gereken kodun uzerine tiklayarak, kodlari sesli olarakda dinleyebilirsiniz. Bu resme tiklayarak harfleri sesli olarak dinleyebilirsiniz.
Guvenlik kodunu sesli dinle