Nohutun Faydaları Bilgi

nohut-faydasiEvet arkadaşlar sizlere şimdi nohut hakkında bilgiler vereceğiz. Bir çok yemeğimizin içinde kullandiğimiz bir çok insan leziz olarak gördüğü tahıl baklagil ürünlerinden olan nohut çok değerli diye bir çok uzman söylüyor televizyonlarda yemesi ve yemeklerdeki artısı çok olan nohut hakkında sizlere bu makalemizde bilgiler vereceğiz şimdiden kısa bu sohbet makalemizde sizlere iyi okuma seyirleri dileriz.
Türk mutfağının vazgeçilmez beslenme değeri yüksek kaynaklarından birisidee nohuttur. Dengeli ve sağlıklı beslenme denildiği zaman nohut’un yeri ülkemizde apayrıdır. Ayrıcı baklagiller ailesinde yer alan nohut protein bakımından diğer baklagillere göre oldukça çok fazla proteine sahiptir.
Nohut içerisinde protein barındırır ve protein ihtiyacımız karşılar. İçinde bulunan vitaminler ile de insan sağlığını destekler. Kış aylarında nohut iyi bir destekleyici konumdadır. İçinde bulunan e vitamini sayesinde yaşlanmaya karşı da çok etkili bir silahtır.
Nohut genel olarak Akdeniz ülkelerinde yetiştirilen bir üründür. Kış aylarında fazla tüketilmesine karşın yaz aylarında da ekimi yapılır. Yetiştirilme alanlarına baktığımız zaman Avrupa ve Afrika da bolca yetiştirilir.
Böbrek kumlarının temizlenmesine yardımcı olur. Siyah nohut olmasına dikkat ediniz. Nohut yemeğinin suyunu cildinizi pansuman şeklinde sürerseniz cildinizin temizlendiğini görebilirsiniz. Nohut iyi bir cilt temizleyicidir. Maddeler halinde sıralayacak olursak. Nohut:
Tansiyonumuzun düzenlenmesine yardımcı olur.
Bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiği bilinmektedir ve bizi hastalıklara karşı korur.
İçerisinde çok sayıda lif içeriği vardır.
İçinde fosfor bulunmaktadır dişlerimizin kuvvetlenmesine yardım eder.
Çok güzel bir enerji kaynağıdır
Kolesterolü bir düzene sokar.
Kalbi besler ve güçlendirdiği bilinmektedir. Kalp hastalıklarına yakalanma oranını düşürmektedir.
Hafızamızı güçlendirir ve destekler.
Menapoz olan bayanların sıcak basması ve terleme gibi şikayetlerinin azalmasına yardımcı olur.

Yazı alıntıdır.

Bir önceki yazımız olan Üvey Kızını Sitede Sohbet yaparken Yakaladı Kalbinden Bıçakladı! başlıklı makalemizde Bursa haber, chat ve facebook hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
Sizin bir script,virus ya da zararli bir yazilim olmadiginizi, asagidaki kodu dogru girerek yapacaginiz yorum ile anlamis olacagim. Guvenlik geregi yapilan bir uygulamadir. Girmeniz gereken kodun uzerine tiklayarak, kodlari sesli olarakda dinleyebilirsiniz. Bu resme tiklayarak harfleri sesli olarak dinleyebilirsiniz.
Guvenlik kodunu sesli dinle