Etiket arşivi: kanseri yenmek nasıl olur

Kanserden Korunma

Çağımızın en tehlikeli hastalıkları içerisinde birinci sırada olan kanser hastalığı Türkiye’ de en çok görülen rahatsızlıklar içerisinde ikinci sırada. Böyle büyük bir risk durumunda olan bu hastalığın tedavisi olan da olabiliyor vefat ile sonuçlanan da oluyor. Türkiye de toplam kanser hastalığına bir yılda yakalanan hasta sayısı 175 bin kişi olarak belirtiliyor. Böyle büyük bir riskli bir durumda olmamıza neden olan kanser hastalığından nasıl korunabiliriz? Bu hastalığa yakalanmamak için ne yollara başvurmamız gerekir? Bu soruları uzmanları ile sohbet ederek sorduk ve cevaplarını sizler ile paylaşıyoruz.

Kanser hastalığından korunma yollarından ilk sıralamalarında sigara kullanmamak geçiyor. Sigara içerisinde bulunan maddelerden çoğunluğu kanser sebebi olan maddeler olduğu belirtildi. Sigara insanların kanser riskine çok büyük bir etken olduğu kabul edilmektedir. Akciğer kanserinin bu kadar artışta çıkmasının en büyük sebebi olarak sigara gösterilmektedir. Sağlıklı kansersiz yaşam için ilk olarak hayatımızdan sigarayı atmamız gerekmektedir.

Sigara sonrasında diğer bir risk nedeni olan da alkol olarak gösterilmektedir. Alkol en çok da mide kanseri için en büyük etkenlerden birisi olarak kabul edilmektedir. Alkol kullanan bir kişinin kanser riski olduğu kadar sigara ve alkol beraber kullanan bir kişinin daha hızlı yakalanma riski bulunmaktadır.Kronik enfeksiyon adı verilen hepatit b virüsü gibi virüsler için en büyük tehlikelerden birisidir. Bu neden ile hepatit B için mutlaka doktor kontrollerinizi göz ardı edilmemesi gerekmektedir. Hepatit B için doktorunuz aşı yaptırmanız gerektiği belirtilirse mutlaka yaptırmanız gerekir.

Radyasyonlu alanlardan uzak kalmak. Radyasyon da kanser için en büyük nedenlerden birisi olarak da belirtildi. Radyasyon ışınlarının çoğunlukta cilt kanseri için en büyük sebep olarak görüldüğü belirtildi. Uzun süren solaryum da sizi en büyük risk sınıfına almış bulunmaktadır.

Sağlıklı besin maddeleri tüketilmesi gerektiği de vurgulandı. Yüksek ateşte pişirilmiş diğer tabiri ile yanmış et yemek de kanser tehlikesi içerisine bizleri aldığı belirtildi. Doğal besin ürünlerinin bol tüketilmesi öneren doktorlar hazır gıdalardan da uzak kalmamız tavsiye edildi. Salam gibi işlenmiş gıda maddeleri ve işlenmiş tahıl ürünleri olan ekmeklerin de tüketilmesi insanları risk sınıfına aldığı belirtildi.

Ekmek olarak tam buğday ekmeği tüketilmesini öneren uzmanlar yulaf gibi besin maddelerini tavsiye etmektedir. Meyve ve sebzeleri bol tüketilmesi de açıklanırken fakat meyve ve sebzelerin mevsiminde yememiz gerektiği de açıklandı.

Stresten uzak kalınması gerektiği de açıklayan uzmanlar stresin kanseri çok büyük bir şekilde tetiklediği de vurgulandı. Stresten dolayı oluşan rahatsızlıkların da bir uzman ile görüşülerek tedavinizi başlatılması gerektiği ve stresten başa çıkabilmeniz için ilaç tedavisi gerekirse bu tedaviyi kabul etmeniz gerekmektedir.

Egzersiz ve yürüyüş yapmak da kanser riskini azalmasını sağlamaktadır. En az otuz dakika yürüyüş yapan insanların kanser riskinden kurtulma şansının bulunuyor.
Kanserden korunmak ile birlikte kanser hastalığının erken teşhisi de kurtulmanıza bir sebep olmaktadır. Bu nedenle her kişinin sağlıklı olsa bile bir kanser taramasından geçmesi gerektiği açıklandı. Kanserin erken teşhis edilmesi ile hastanın kurtulma yolu çok yüksek olduğu da bilinmektedir.
Bu sebep ile konuda ki en ana madde kendimize iyi bakmamız gerektiğidir. Kendimize iyi bakmamız ve kötü alışkanlıklara son vermemiz durumunda bu hastalıktan riskimizin azaldığı bilinmektedir.

Yazı internet üzerinden bilgiler alınarak derlenmiş toplanmıştır yararlı olur umarız herkese bol makale okumalar sağlıklı günler dileriz.